Najlepsze Domy
Energooszczędność z dofinansowaniem. W grę wchodzą duże pieniądze
Udostępnij 0

Energooszczędność z dofinansowaniem. W grę wchodzą duże pieniądze

Dofinansowanie energooszczędnego i pasywnego budownictwa w Polsce jest jednym z najważniejszych narzędzi realizowania unijnej polityki ekologicznej. Fot. Warsaw Build 2016
Dofinansowanie energooszczędnego i pasywnego budownictwa w Polsce jest jednym z najważniejszych narzędzi realizowania unijnej polityki ekologicznej. Fot. Warsaw Build 2016
Czy najbliższe lata upłyną pod znakiem zrównoważonego budownictwa? Wiele na to wskazuje. W ciągu trzech lat, osoby, które zainwestują w energooszczędne rozwiązania mogą liczyć na 281 mln złotych dofinansowania.
Udostępnij 0

Czy najbliższe lata upłyną pod znakiem zrównoważonego budownictwa? Wiele na to wskazuje. W ciągu trzech lat, osoby, które zainwestują w energooszczędne rozwiązania mogą liczyć na 281 mln złotych dofinansowania.

Szanse na uzyskanie wsparcia finansowego z programu realizowanego przez Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) są duże, o ile projekt spełnia określone wymagania, a właściciela nieruchomości nie odstraszą obowiązujące procedury. Część z nich została uproszczona z początkiem 2016 roku. Jak dotąd, w latach 2014-2015, wykonano jedynie 13,2% planu, czyli ok. 2,5 mln zł z zakładanych 18,955 mln zł. W latach 2016-2018 przewiduje się wykorzystanie dalszych 281 milionów zł przeznaczonych na wsparcie inwestycji w energooszczędne i pasywne domy oraz mieszkania. Szacuje się, że do końca trwania programu w 2022 roku dofinansowanie może uzyskać nawet 12 tys. domów jednorodzinnych i mieszkań wielorodzinnych.

Dofinansowanie energooszczędnego i pasywnego budownictwa w Polsce jest jednym z najważniejszych narzędzi realizowania unijnej polityki ekologicznej. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2010 r. zakłada, że do 2021 roku wszystkie nowo powstałe budynki mają się charakteryzować niemal zerowym zużyciem energii.

Aby zrealizować ten cel konieczna jest nie tylko zmiana mentalności, ale także dotychczasowych standardów architektonicznych oraz parametrów materiałów budowlanych. Co roku w Polsce oddaje się do użytkowania 70-80 tys. nowych domów jednorodzinnych. Ponad połowa wszystkich istniejących budynków wzniesiona została jednak w okresie realnego socjalizmu, a niemal co czwarty przed II wojną światową. Z ostatniej analizy „Efektywność Energetyczna Budynków w Polsce” (2013), wiadomo, że standard energetyczny aż 72% jednorodzinnych budynków mieszkalnych w Polsce jest niski albo bardzo niski. Polacy nadal decydują się na budowę domów o tradycyjnych systemach energetycznych, ponieważ uznawane są za najtańsze. Właśnie teraz może, a nawet musi się to zmienić.

Nie taki diabeł straszny
Szacuje się, że koszt budowy średniej wielkości domu energooszczędnego może być wyższy o ok. 60 tys. złotych. Warto jednak pamiętać, że w takim domu roczne zapotrzebowanie na energię jest 3- lub 4-krotnie (a w budynkach pasywnych nawet 8-krotnie) mniejsze niż w budynku tradycyjnym, co przełoży się na wielokrotnie niższe koszty eksploatacyjne już od pierwszego dnia użytkowania.

Wsparcie z NFOŚiGW, a także dofinansowania samorządowe (np. do pomp ciepła) mogą w znacznym stopniu zrekompensować nakłady na ten cel. Dopłaty można spożytkować na pokrycie kosztów budowy domu, ale także na zakup gotowego budynku wolno stojącego czy lokalu mieszkalnego. Środki przeznaczyć można także na sfinansowanie projektu budowlanego i jego weryfikację, zakup i montaż elementów konstrukcyjnych budynku, a także układów wentylacji z odzyskiem ciepła, instalacji ogrzewania oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej.

To wszystko sprawia, że budowa domu energooszczędnego powinna się zwrócić w ciągu kilku lat. Dodatkowo, wartość takiego budynku jest istotnie wyższa, niż domu, w którym zastosowano tradycyjne systemy i materiały.

Jest łatwiej
Aby zachęcić potencjalnych inwestorów NFOŚiGW zdecydował o złagodzeniu podejścia do warunków technicznych, które należy spełnić podczas ubiegania się o dofinansowanie w programie „Poprawa efektywności energetycznej. Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych”. Wdrożone od 2016 roku zmiany mają na celu ułatwienie osiągnięcia standardu energetycznego budynków poprzez m.in. obniżenie poziomu wskaźników oraz wprowadzenie elastyczności ich doboru w procesie projektowania, co wpłynie na poprawę efektywności kosztowej projektów.

Wprowadzono uproszczenia proceduralne np. wyeliminowano konieczność przedstawiania przez beneficjenta w dokumentacji: projektu budowlanego oraz świadectwa charakterystyki energetycznej. Przeprowadzenie weryfikacji projektu budowlanego w procesie ubiegania się o dotację nie jest już obligatoryjne. Część wymogów związanych z programem i przekształcono w zalecenia.

 

 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
adulttorrent.org/details/ooniku_019_big_asian_ladies_plump_bodies_to_fuck

www.xn--80aaahqpcuvhvipz6j.com.ua